Sokan töltik egész napjukat a számítógép képernyője előtt a munkahelyükön, majd hazaérve kezdődik az újabb fejezet: közösségi oldalak, online játékok és egyéb érdekes honlapok nézegetése. Az eredmény gyakran a fáradt és fájdalmas szem.
A jelenségnek már neve is van: számítógépes látás szindrómának (CVS) hívják, és tünetei között megtalálható a (fejfájás), a száraz, viszkető szem és a (szédülés).
Mivel sok szakmához nélkülözhetetlen a képernyő folyamatos használata, az alábbi tippek segíthetnek elkerülni az ezzel járó kellemetlenségeket:
- Megfelelő világítás. Egy asztali lámpa felállításával máris nagyban csökkenthetjük a szem terhelését
- Megfelelő elhelyezkedés. A legkényelmesebb, ha kicsit lefelé kell néznünk. Próbáljuk minimálisra csökkenteni a fény visszaverődését az ablakokról!
- Pislogás. A képernyő hosszú nézése közben hajlamosak vagyunk elfeledkezni róla, pedig nagyon fontos a könnyképződéshez, ami a szem kiszáradása ellen véd. Figyeljünk rá oda, el ne felejtsük!
- Tartsunk szünetet! Ha megoldható, 20-30 perc gépezés után keressünk egy távolabbi pontot, és azt nézzük legalább fél percig! Ezalatt a szemnek más izmai dolgoznak, és az eddig igénybe vettek pihenhetnek egy kicsit.
- Eddzük a szemet! Számtalan gyakorlat közül válogathatunk, amelyek erősebbé teszik a terület izmait. A legegyszerűbb, ha egyenesen tartott fejjel nyolcasokat írunk le a szemünkkel. Vagy kipróbálhatjuk, hogy a mutatóujjainkat nagyjából 2 és fél centiméterre tesszük egymástól, és egy távolabbi pontot keresve átnézünk a rajtuk, majd újra az ujjainkra fókuszálunk. Ismételjük meg néhányszor a gyakorlatot!
A számítógép előtti munkavégzés és munkavédelmi szabályozása
A számítógép előtti munkavégzés rohamos elterjedése, és az abból fakadó egészségügyi, munkabiztonsági kockázatok szükségessé tették olyan szabályok alkalmazását, amelyek minden olyan munkavállalóra vonatkoznak, akik napi munkaidejükből legalább 4 órán keresztül rendszeresen képernyős eszközt használnak, továbbá az őket foglalkoztató munkáltatókra.
A munkáltató a munkafolyamatokat úgy köteles megszervezni, hogy a folyamatos képernyő előtti munkavégzést óránként legalább tízperces szünetek szakítsák meg, továbbá a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje a napi hat órát ne haladja meg. A szabályozásról bővebben itt olvashat!
Múlt szerdán nagy örömünkre ellátogatott hozzánk Michiel Kuijs, a DAF Trucks NV European Sales Directora, valamint Ferenc Ujszaszi és Attila KISS, a DAF Hungary Kft. ügyvezető igazgatója és kereskedelmi igazgatója.
BővebbenNagy a tesztjármű-forgalom a K&V háza táján, ezúttal egy 100%-ban elektromos Volvo Electric FM vontató járt nálunk terheléses menetpróbán.
BővebbenKözeleg az év vége, de a K&V-nél már a 2025-ös járműbeszerzések vannak terítéken.
BővebbenAz elismerés számunkra különösen fontos, hiszen a beneFit Prize a vállalati jóllét és gondoskodó munkahelyi kultúra díja, amivel olyan cégeket tüntetnek ki, amelyek példaértékű munkavállalói környezetet teremtenek.
BővebbenÚjabb izgalmas fejezetet nyitottunk a K&V flottamegújítási projektjében!
BővebbenA tavalyi sikeres együttműködés után a Mikulás, aki a világ legprofibb logisztikusa, idén újra a K&V-t bízta meg, hogy segítsünk neki kamionjainkkal az ajándékok kiszállításában.
Bővebben