A legfrissebb tervek szerint akár már 2012 közepén elindulhat a használatarányos útdíj-fizetési rendszer bevezetése Magyarországon. A kilométerenkénti elektronikus fizetés eleinte csak a 3,5 tonnánál nehezebb tehergépjárművekre vonatkozna, de később a személyautóknál is bevezetésre kerülhet.
Bár a használatarányos elektronikus útdíj bevezetésének terve itthon nagyjából 2006 óta napirenden van, a konkrét munkálatokat többször is elhalasztották, mivel az átállás költsége tízmilliárdokra tehető. A jó pár éves halogatása után a Fidesz-kormány azonban először 2013-ra, a legutóbbi nyilatkozatok szerint pedig akár már 2012 közepére tervezi a rendszer elindítását. A Széll Kálmán-és az Új Széchenyi Terv programjában is szereplő használatarányos útdíj költségei akár néhány év alatt megtérülhetnek. Becslések szerint a mai 20 milliárd helyett 60 milliárd forint érkezhetne a kasszába, ami azt jelenti, hogy megháromszorozódna a fuvarozóktól beszedhető pénz. Ezt a becslést a minisztérium a Szlovákiában tavaly már elindított rendszer adataira alapozza.
Az új rendszer bevezetése sokaknak drágábbá teszi majd a magyar úthálózat használatát. Különösen igaz ez az országon átmenő tranzitforgalomra. Jelenleg az ország nyugati és keleti határa közötti körülbelül hatszáz kilométeres távolságért egy tehergépjármű üzemeltetője kevesebbet fizet nálunk, mint például egy Ausztriában megtett száz kilométeres szakaszért. A kilométerenkénti átalánydíjon azonban emelni nem lehet, mert azt közös európai szabályok maximalizálják 11 euróban. Európai összehasonlításban - ha azt vesszük alapul, hogy egységnyi díjért hol, mennyit lehet autózni a gyorsforgalmi úthálózaton - Magyarország a legolcsóbbak közé számít.
Bár a pontos díjakra vonatkozó tervet a kormány még nem közölte, becslések szerint a 11 euróban maximalizált napidíjjal szemben a jövőben az ország átszelése Záhony és Hegyeshalom között 70-80 eurójába is kerülhet a fuvarozóknak. Az új tarifarendszer vélhetően figyelembe fogja venni a járművek környezetvédelmi besorolását és súlyát is a fizetendő összeg meghatározásánál.
Hogyan működik a rendszer?
A használatarányos díjfizetés megoldására ma már nem igazán elfogadott a fizetőkapus rendszer használata, ahol a kapuknál a járműveknek meg kell állnia. Az elektronikus rendszer esetében a kapu magától észleli, hogy az autó belépett a fizetős övezetbe. A jármű meg sem áll, csak a felüljárón vagy kapun elhelyezett érzékelő lép érintkezésbe a járműben dolgozó jeladóval. A rendszer ezzel egyidőben akár le is emeli a díjat a megadott bankszámláról, vagy havi összegzésben kiszámlázza azt az ügyfélnek.
A befolyó pénzek a kormány ígérete szerint visszakerülnek az utakra, s abból a felújításokat, útépítéseket fizetik majd, melyeket a közúti infrastruktúra fenntartását részben az útdíj-matricák bevételeiből finanszírozó útpénztár már nem tudott fedezni.
Örömmel jelentjük be, hogy a K&V Logistics Solutions idén is elnyerte a prestízsértékű MagyarBrands díjat, és ezzel a hazai üzleti TOP márkák egyikeként van elismerve!
BővebbenEbben az évben már 40 nyergesvontatónkat cseréltük le új, innovatív DAF XG modellre, mely 2022-ben elnyerte az „Év Nemzetközi Tehergépkocsija” díjat. E lépéssel nemcsak a legmodernebb technológia mellett tettük le voksunkat, hanem ismét kifejeztük elkötelezettségünket a környezetvédelem és a fenntarthatóság iránt.
BővebbenSzeptemberben kerül átvételre Németországban a KRONE gyárban 17 db új félpótkocsi. A járművek még ebben a hónapban üzembe helyezésre kerülnek növelve a fuvarozási kapacitást és a vevői elégedettséget.
BővebbenEgy évvel ezelőtt, augusztus 17-én helyeztük el ugyanis az első raklapot az új, fóti raktárunkban, így büszkén ünnepeljük az első évfordulónkat!
BővebbenÖrömmel tudatjuk, hogy az Élelmiszerbankos szállítmányunk a napokban megérkezett Nyírpilisbe és Tarnabodra!
BővebbenAz elmúlt pár napban nagyot fordult velünk a világ a tesztelésre kapott IVECO E-WAY elektromos autóbusz ugyanis fénysebességgel belopta magát a szívünkbe.
Bővebben